Redakce: Ing. J. Šolc
Digitální zpracování (HTML): M. Doležel
Grafické přílohy: EnviTypo - Ing. V. Gajdůšek, M. Vlachová
Digitální verze ročenky je zpracována podle publikace vydané tiskem.
Děkujeme všem autorům, spolupracovníkům a organizacím, které poskytly údaje pro zpracovnání ročenky.
Institut městské informatiky hl. města Prahy, Žatecká 2, 110 01 Praha 1 |
Ročenka PRAHA - ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ je periodikem, jehož cílem je pravidelně podávat souhrnnou informaci o stavu životního prostředí v hl. m. Praze. Ročenka 1997 je osmá v řadě publikací vydávaných od r. 1989 jako výstup Informačního systému o životním prostředí v Praze (IOŽIP). Je určena nejen orgánům státní a městské správy, ale i široké odborné i laické veřejnosti.
Ročenka PRAHA - ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ 1997 obsahuje standardní výběr údajů umožňující srovnání s minulými lety a přináší i některé nové informace. Její obsah je členěn podle jednotlivých složek prostředí: ovzduší, voda, městská a příměstská krajina, odpady a hluk. Další zajímavé údaje jsou obsaženy v tematicky různorodých dodatcích.
Rozsáhlá kapitola OVZDUŠÍ je členěna do tří hlavních oddílů: A - zdroje znečištění (emise), B - hodnocení kvality ovzduší na základě měřených údajů (imise) a C - ostatní související informace (smogový regulační systém, meteorologie, projekty související s problematikou ovzduší, aktivity Magistrátu hl. m. Prahy).
Kapitola VODA obsahuje standardní údaje o znečištění povrchových toků, o výrobě a kvalitě pitné vody, o produkci a čištění odpadních vod na území Prahy. Navíc je zařazena informace o matematickém modelu proti povodňové ochrany a vypočtené zátopové čáře.
V kapitole MĚSTSKÁ A PŘÍMĚSTSKÁ KRAJINA jsou uvedeny bilancované údaje z ekologického hodnocení povrchů a zeleně území hl. m. Prahy po aktualizaci registru z r. 1995, dále pasáže věnované problematice ochrany přírody a systému městské zeleně. Opakovaně jsou zařazeny informace o hodnocení zdravotního stavu vegetace s využitím leteckého snímkování, nově pak výsledky geochemického mapování pražské aglomerace. Již tradiční jsou výsledky průzkumu kontaminace pražských půd a výsledky biomonitoringu.
Kapitola ODPADY obsahuje informace z evidence odpadů a z podkladů Magistrátu hl. m. Prahy, věnovaných problematice odpadového hospodářství - sběrný dvůr, skládky a staré zátěže.
Kapitola HLUK je převážně věnována problematice hluku automobilové dopravy. Obsahuje informace zpracované z výsledků měření realizovaných na území města. Dále jsou uvedeny údaje o problematice leteckého a stavebního hluku.
V kapitole DODATKY jsou uvedeny další informace o činnostech Magistrátu hl. m. Prahy v oblasti posuzování vlivu na životní prostředí. Následuje standardní část věnovaná statistickým údajům o Praze se zaměřením na demografii. Již podruhé je zařazena pasáž o systému monitorování zdravotního stavu obyvatelstva ve vztahu k životnímu prostředí. Ročenku tradičně uzavírá pasáž věnovaná Informačnímu systému o životním prostředí v Praze (IOŽIP).
Pro zpracování ročenky byla kromě údajů z databáze IOŽIP využita i řada dalších podkladů poskytnutých různými institucemi pro tuto publikaci. Významným podílem přispěl odbor životního prostředí Magistrátu hl. m. Prahy. Většinou jsou uvedeny údaje z roku 1996 a tam, kde to bylo možné, i z části roku 1997. Publikace je nazvána podle roku vydání v souladu s uzancí u obdobných statistických publikací i s ročenkou Životní prostředí České republiky. Ročenku doplňuje evidence účelových tématických publikací a standardních mapových výstupů. Jde zejména o katalogové listy Atlasu životního prostředí v Praze. Doporučujeme čtenářům ročenky užívat jako samostatné grafické přílohy.
Věříme, že naše publikace včetně této
ročenky splní svůj cíl a přinesou cenné informace všem zájemcům o problematiku
životního prostředí v Praze .